Teknoloji ve uzay ile ilgili son postum yine Elon Musk’ın Ay mekiği Falcon Heavy projesi üzerineydi. Bu yazı da yine Elon Musk ve Ay projesi üzerine olacak.

Evet Aya geri dönüyoruz. 50 yıl sonra. Üstelik bu kez oraya gidecek kişiler astronot değil. Geçtiğimiz Pazartesi günü, 17 Eylül 2018’de, Elon Musk aya gidecek ilk özel yolcuyu duyurdu. İlk Ay turistini. Japon girişimci Yusaku Maezawa.

Adını ilk kez duyuyor olabilirsiniz ama ileride tarih kitaplarına geçecek bu isim. Bunu yapabilmek için kendisi 2023’te Space X’in Ay’a göndereceği BFR roketindeki tüm koltuk biletlerini satın almış. Geçen Pazartesi günü yaptıkları basın toplantısı canlı yayınında yanında kimleri götürmek istediğini de açıkladı. İşte bu kısmı tarihsel ve ilk olma açısından çok önemli.

Bu yolculuğun maliyetinin 2 milyar ile 10 milyar dolar arasında olacağı hesaplanıyor. Bilet fiyatlarını varın siz düşünün. Buna rağmen adını pek çok kişinin duymadığı bir Japon hepsini satın aldı. Yusaku Maezawa genç bir girişimci. Çok zengin olduğunu düşünebilirsiniz. Ama sandığınız kadar da değil. Japonya’nın en zengin 14. Kişisi. Türkiye’de ondan daha zengin insanlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Daha 20 yıl önce 1998’de sokaklarda kaykayıyla gezen bu delikanlı bir online ticaret işi (ZOZO) kuruyor ve böyle bir zenginliğe kavuşuyor. Bir yandan da en büyük tutkusuna yatırım yapmaya devam ediyor. Sanata. Kendisi aynı zamanda bir müzisyen ve sanat tutkunu.

ABD’li ressam Basquiat’ın eserini 57.3 milyon dolar ödeyen Japon iş adamı Yusaku satın aldı.

 

İşte bu kişi Ay’a ilk gidecek insan olarak açıklandı. Yusaku kişisel servetinin tamamını kullanarak Ay’a giden tüm biletleri satın aldı ve bunları kime hediye edecek biliyor musunuz? Sanatçılara…

 

Yanında 6 ila 8 sanatçı götüreceğini söyledi. Ressam, heykeltraş, müzisyen, moda tasarımcısı, film yönetmeni. Dünyayı temsil edecek bu sanatçılarla birlikte uzayda 1 haftalık bir yolculuk. Bu yolculukta neler görecekler? Neler hissedecekler? Ay’ın yörüngesinde bir tur attıktan sonra dünyaya döndüklerinde yaşadıkları deneyimi nasıl sanat eserlerine dönüştürecekler?

Eski dönemde insanlığın teknolojik yarışında savaşlar en önemli motivasyondu. Devletler en büyük finansördü. Sonuçta ne oldu? 12 Amerikalı, beyaz, erkek aya gitmeyi başarabildi.

Oysa şimdi geldiğimiz noktaya bakın. Güney Afrika asıllı bir girişimcinin kurduğu roket şirketini, o şirketin kurulduğu ülkeyle büyük bir savaştan çıkmış Japon bir girişimci finanse ediyor ve yanında dünyayı temsil edecek sanatçılar götüreceğini söylüyor. Irkından, dininden, cinsiyetinden söz etmeden. Ayırt edici özelliği sanat olan insanlar. İnsanlığa ilham verecek eserleri yaratabilecek vasıfta kişiler.

O roket şirketinin misyonunu şöyle açıklıyor Elon Musk: İnsanlığı uzayda seyahat edebilen çok gezegenli bir medeniyete dönüştürmek. Bunun en önemli adımlarından birini atacak olan Yusaku Maezawa da sadece sanatın dünya barışını sağlayabilecek güçte olduğuna inanıyor. Uzay medeniyetinin öncüsü olabilmesi için de sanatçılardan oluşan bir ekip kuruyor. Önceden misyon ya da keşif olarak bilinen uzay görevlerinden bu yenisini bir “sanat projesi” olarak tanımlıyor. #dearMoon sanat projesi.

Böyle bir medeniyetin öncü isimlerinin sembolik de olsa sanatçılardan seçilmesi, barış yönünde atılmış çok büyük bir adım.

Düşünsenize yıldızlı geceyi resmeden Van Gogh Ay’a gidebilseydi nasıl resimler çizerdi? NASA’da çalışan Neil Armstrong değil de, Ayışığı sonatını besteleyen Beethoven ayı görebilseydi, nasıl besteler yapardı?

Kaynak : Barış ÖZCAN

Geçmiş Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.