Bitcoin ve Altcoin fanlarının kendilerine söyledikleri 7 yalan

 

Yaklaşık bir ay önce Bitcoin Fanlarının Kendilerine Söyledikleri Yedi Yalan adlı makalesiyle yarım milyon insana ulaşan Jason Bloomberg, bu konuda yeni bir yazı yayımladı. İşte Bitcoin ve Altcoin Fanlarının Kendilerine Söyledikleri 7 Yalan‘ın devamı:

Yalan 1: Siyah ve beyaz yanılgısı

Bloomberg, bir önceki makalesinde Bitcoin’i başka şeylere benzetebilecek yeterli örnek olmadığına dikkat çekmişti. Bitcoin ‘balonunu’ diğer kurgusal balonlara veya gerçek paraya benzeterek yazarın kendi kendi kendiyle çeliştiğini öne sürenler olmuştu. Bloomberg, bu tür tepkilerin bir ‘siyah ve beyaz yanılgısı’ olduğunu söylüyor. Kripto para dünyasında bu tür uç düşüncelerin çok yaygın olduğuna inanıyor.

Bu yanılgıya yenik düşen yaygın iddialardan birini de; “Hükümetleri para arzı konusunda görevlendirmekle ilgili sorunlar var. Öyleyse herhangi bir hükümetten bağımsız bir para arzına ihtiyacımız var. O zaman hükümetleri daha yeterli hale getirecek şekilde iyileştirmeler yapmak için çalışmalıyız.” düşüncesi oluşturuyor.

Yalan 2: Bitcoin’in piyasa değeri göreceli

Yazara göre Bitcoin’in piyasa değeri bir trilyon Doların çeyreğinden fazla. Fakat bu durum, elinde Bitcoin bulunduran şanslı kişilerin sepetlerini dolduracak şekilde gökten Bitcoin yağacağı anlamına gelmiyor. Balon patlamaya yaklaştığında herkes Bitcoin’i paraya çevirmeye çalışacak. Böyle bir şey yaşanması halinde paylaşılabilecek toplam miktarın Bitcoin’e yatırım yapan insan miktarını aşmaması gerekiyor fakat bu rakam şu anki piyasa değerinden çok çok daha küçük.

Yalan 3: Merkezsizleştirilmiş hareket işlem sistemi iyi bir fikir

Kripto para üretmek giderek daha masraflı hale geldiği gibi çok fazla miktarlarda elektrik harcanmasına sebep oluyor. Üstelik bu ikisi problemlerin en büyüğünü bile oluşturmuyor.

Bitcoin ve diğer benzer kripto paralar için, eğer kripto para üretmenin maliyeti üretilen kripto paranın değerinden daha fazla olursa insanlar kripto para üretmeyi bırakır. Bu da hiç kimsenin işlem yapmayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla bütün Bitcoin altyapısı durur. Çözüm ise Visa V %+0,72, Mastercard MA %+0,66 gibi bütün bankaların kullandığı belirli bir merkezi bulunan hareket işlem sistemlerini kullanmak. Tabii bu durumda kripto paralar anlamını yitirecektir.

Yalan 4: ‘HODL’ mantıklı bir stratejidir

Bazı kripto para sahipleri paranın artan veya azalan değerine göre alım-satım yaparken diğerleri işlem yapmamayı tercih ediyor. HODL olarak adlandırılan bu stratejiye göre, Bitcoin veya Altcoin’in değeri gelecekte artacağı için kripto paranın değeri ne kadar değişken olursa olsun bu kişiler işlem yapmaz. Aslında HODL stratejisini benimseyen kişilerin miktarı kripto paranın değerini artırıyor. Böylece aktif şekilde işlem yapan kişilerin kar elde etmesini sağlıyorlar.

Yalan 5: Kripto paralar geçerli bir takas aracı oluşturabilir

Kim değeri bir gün 5 Dolar, öbür gün 50 Dolar sonraki gün kim bilir 10 Dolar olacak Bitcoin üzerinden kahve satışı yapmak ya da kahve satın almak ister ki?

Yalan 6: Altcoin’lerde yaşanan gelişmeler Bitcoin’le ilgili sorunları çözecek

Her gün bir sürü yeni Altcoin halihazırda yüzlerce Altcoin’in bulunduğu havuza ekleniyor. En sıkı Bitcoin meraklıları bile artık Bitcoin’le ilgili birtakım teknik sorunlar olduğunu görmezden gelemiyor. Bu kişiler Bitcoin’le ilgili sorunları gidermek için büyük bir hızla çeşitli Altcoin’lere yöneliyor.

Fakat Altcoin’ler kripto paraları kötü amaçlarla kullanan kişilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilecek özellikler sunmaktan başka bir yenilik getirmiyor. Bu açıdan baktığımızda, bu anlamda günümüzde yaşanan gelişmeler sadece daha fazla soruna sebep oluyor.

Yalan 7: ICO’larla üretilen Coin’lerin değeri var

ICO‘lar (initial coin offering) temelde girişimlerin yatırımcılardan fon elde etmesini sağlamanın bir yolu. Özünde bir ICO başlatmak için girişimin yeni Altcoin’ler üreterek birilerine satması gerekiyor. Bu noktada kurucuların kaç adet Altcoin’i ellerinde bulundurduğu ve ICO’dan sonra kalan Altcoin’lerle neler yapılabileceği gibi pek çok soru ortaya çıkıyor. Birçok ICO bir sürü yeni Altcoin ortaya koyduğu için ICO kapsamında üretilen Altcoin’lerin oluşturduğu doğru dürüst bir piyasa bile yok.

Kaynak: Forbes

Geçmiş Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.