Geleceğin Teknolojisi : Nesnelerin İnterneti (IoT) ile Tanışın

Internet of Things (IoT) yani Nesnelerin İnterneti yakın gelecekte tüm cihazlarımıza uzaktan erişim imkanı verecek. Bunun muhteşem bir şey olduğunu biliyoruz çünkü bu sayede kullandığımız her alet akıllı ve uzaktan yönetilebilir olacak. İnternete bağlı olmak dediğimizde aklımıza ilk anda gelen bilgisayar, telefon, tablet gibi araçlar haricinde bir çok makina ve hatta günlük hayatımızda kullandığımız eşyalar da internete bağlı ve birbirleri ile haberleşiyor olacak.

iot

Ürün ve teknoloji geliştiren bir çok firma, yakın zamanda sıkça kullanmaya başlayacağımız bu teknoloji için yoğun mesai harcıyor. Hatta bu kavram öyle bir birleştirici olma niteliği taşıyor ki; rakip firmalar bile IoT kullanımı için birbirleriyle aynı dilde konuşup, ortak hareket edecek köprüler kuruyor.

Nesnelerin, interneti kullanmaya başlıyor olması özellikle kullanıcı tarafında “güvenlik” ve “büyük verileri işleme” gibi ana sorunları da ortaya çıkarıyor. Yeni çağın büyük olayı olarak lanse edilen ai-yapay zeka, hem iot cihazların cazibesini arttırıp kullanımını arttıracak hem de parmak izimiz dahil tüm kişisel bilgilerimizin erişilebilir olmasına sebep olacak. Artıları ve eksileri ile mutlaka hayatımızın içine girecek. Ayrıca bütün bu makinaların nasıl iletişim kuracağı da henüz standartlaşmış değil; ülkelerin gsm hatları adetleri sınırlı olduğu için bütün makinalara böyle bir bağlantı yapılmayacağı hakkında yazılar var. şu an konuşulan daha çok local networkler içerisinde haberleşme ve cloud serverlarda (bulut bilişim) verileri toplama.

Nesneler internete bağlanacakta ne olacak? diyenler için bir kaç basit örnek vermek gerekirse;

• Buzdolabınız içinde herhangi bir ürünün bittiğini haber verip, arabanızın GPS’sini en yakın markete yönlendirmesi ve sizin bu noktada telefonunuzla ödeme yapabilmeniz,

• Tıbbi verilerinizi saklama ya da gönderme işlevini yerine getiren ya da spor bilgilerinizi takip etmek için kullandığınız tüm ekipmanlar,

• Arabalarınızı takip eden ve herhangi bir kaza anında bunu algılayıp size yardımcı olabilecek araba sensörleri,

• Kapılarınızı kilitleyen, alarmı kuran ve bu aygıtları açıp kapatabilen ev araçları…

Genişletilmiş örneklere yer vermek gerekir ise;

Enerji yönetimi
Enerji tüketen ve yöneten tüm cihazlar (anahtarlar, prizler, ampüller, televizyonlar ve diğer aklınıza gelenler) internete bağlanabilecek ve elektrik üretici firmaların sistemine bağlanarak güç üretiminin verimli bir şekilde optimizasyonuna katkıda bulunacaklar. Bu cihazların internete bağlı olması, aynı zamanda uzaktan da kumanda edilebilmelerine olanak sağlayacak. Evinizden uzaktayken internet üzerinden ısıtma-soğutma sisteminizi, fırınınızı ya da evin ışıklarını açıp kapayabilmek gibi olanaklarınız olacak. Internet üzerinden priz vb. kontrol edebilen sistemler zaten satışta. (Örnek : Belkin Wemo)

Medikal-Tıbbi Servisler
Nesnelerin internetinin en önemli kullanım alanları, uzaktan izleme ve acil durum bildirme sistemleri olacak. Uzaktan izleme uygulamalarının çok fazla çeşidi var. Tansiyon, şeker, kalp ritmi izlemekten tutun, kalp pillerinin ya da gelişmiş işitme cihazlarının izlenmesine kadar onlarca uygulama mevcut. Yaşam alanlarına yerleştirilen sensörler ile genel sağlık durumu da (özellikle yaşlılar için) izlenebiliyor. İnternete bağlı tartılar, internete bağlı kalp monitörleri de akla gelen diğer seçenekler.

Ev ve bina otomasyonu
Binalardaki mekanik, elektrikli ya da elektronik sistemleri izlemek ve kontrol etmek için de nesnelerin interneti kullanılabiliyor. Bina otomasyonları daha yaygın olsa da, ileride ev otomasyonuna da sıra gelecek. Ev otomasyonunda aydınlatma, ısıtma, soğutma, iletişim, eğlence ve güvenlik sistemlerini kontrol etmek mümkün.

Taşımacılık
Hem yolcu hem de yük taşımacılığı için nesnelerin interneti kolaylıklar getiriyor. Araçlar ile iletişim, akıllı trafik düzenlemeleri, akıllı otopark sistemleri, elektronik gişeler (OGS, HGS gibi), araç filosu yönetimi, yol yardımı gibi, bir kısmını zaten kullandığımız, bir kısmını ise gelecekte daha yoğun kullanmaya başlayacağımız pek çok teknoloji var.

Eleştiri ve karşı görüşler
Nesnelerin interneti hayatımızı kolaylaştıracak olmasına rağmen, bazı eleştiri ve endişeler de sürekli gündemde. Bunları da şu maddeler ile özetleyebilirim;

Özel hayatın gizliliği
Aslında kullandığımız akıllı telefonlar ile hepimiz gönüllü olarak pek çok bilgiyi bütün dünya ile paylaşmakta sakınca görmüyoruz. Diğer cihazların topladığı veriler ile de birleşince, hemen herkes hakkında çok fazla miktarda veri internetin bir yerlerinde ulaşılmayı bekliyor olacak. Kötü niyetli bireylerin dışında, bu verileri kullanmak isteyecek firmalar, bankalar, teröristler ya da baskıcı hükümetler her zaman olacaktır. Hayatımızın gitgide daha fazla şeffaflaşması pek çok kişinin hiç de hoşuna gitmeyecek.

Güvenlik
İnternet nesneleri yayıldıkça, siber ataklar da şekil değiştirebilir. Örneğin şu anda bilgisayarlarda başımızın belası olan virüsler ve diğer zararlı yazılımlar pek fazla fiziksel bir sorun çıkarmıyorlar. Ama internete bağlı nesneler çoğaldıkça fiziksel hasar verebilen siber ataklar da geliştirilebilecektir. Örneğin geçenlerde lüks bir arabanın kontrol bilgisayarına girerek aracı sürücüsüz olarak hareket ettirip, diğer tüm fonksiyonlarını da eksiksiz çalıştırabilen vakalar gerçekleşti.

Kötü niyetli kişiler arabanızın frenlerini kilitleyebilir, mutfak eşyalarınızı zamansız çalıştırabilir, ısıtma-soğutma sisteminizi yanlış çalıştırabilir, güvenlik kamerası sisteminiz varsa izinsiz olarak sizi gözetleyebilir. Şu anda çoğu arabanın kontrol bilgisayarı ya da evlerdeki cihazlar internete bağlı değil, ama internete bağlantı sayısı arttıkça, bu tehlike de katlanarak büyüyecek.

Eleştirenler, nesnelerin internetinin kullanımının çok hızlı olarak artmasına rağmen, güvenlik önlemlerinin yeteri kadar hızlı ve etkili geliştirilmediğini iddia ediyorlar.

 

 

 

Geçmiş Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.